نحوه تشخیص طلا از بدلیجات به روش های مختلف

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

تعداد نمایش

322

تعداد نظر

0

کد خبر

1

مقالات |
نحوه تشخیص طلا از بدلیجات به روش های مختلف

برخی اوقات ممکن است اقدام به خرید طلا از برخی از افراد کنید که توی دل خود شک کنید و بگویید نکنه طلای بدل بهم انداخته باشه خوب در این مواقع بهتر است با روش های تشخیص طلا از بدلیجات آشنا باشید تا شک و تردید شما برطرف شود.

طلا فلزی گرانبها است که امروزه تحت تاثیر قیمت دلار بالا و پایین می شود و همین لحظه که مقاله نوشته میشود به گرمی 1 میلیون و 300 هزار تومان است. برای خرید طلا حتما به طلا فروشی های معتبر بروید که فاکتور خرید به شما می‌دهند و خیالتان راحت می‌شود که طلای تقلبی به شما نمی دهند. حال ممکن است گوشواره، النگو یا... پیدا کنید که بخواهید مطمئن شوید آیا طلای خالص است یا جزو طلای بدل محسوب می شود کافیست این مقاله را تا آخر بخوانید. قابلیت تشخیص طلا از بدلیجات از روی شماره اعداد، وزن کردن، وایتکس و گذاشتن داخل آب وجود دارد که  می تواند روش های ساده ای باشد که هر کسی می‌تواند آنرا یاد بگیرید.

در صورت شک داشتن به اصل و بدل بودن طلا چکار کنیم؟

برخی اوقات ممکن است اقدام به خرید طلا از برخی از افراد کنید که توی دل خود شک کنید و بگویید نکنه طلای بدل بهم انداخته باشه خوب در این مواقع بهتر است با روش های تشخیص طلا از بدلیجات آشنا باشید تا شک و تردید شما برطرف شود.

نحوه تشخیص طلا از روی اعداد حک شده آن

یکی از راحت ترین و ساده ترین روش ها این است که نگاه کنید ببنید روی طلا عددی حک شده است یا نه، اعداد حک شده روی طلا نشان از اصل بودن آن است که البته به معنای به کار بردن درصد خالصی طلا در ساخت آن است.

برای اینکه عیار طلا را بفهمید کافیست پس از دیدن عدد دقیقا پس از عدد دوم ممیز قرار دهید مثلا عدد 925 به معنای این است که 92.5 درصد خالص طلا در ساخت آن بکار برده شده است. اعداد ۳۷۵، ۵۰۰، ۵۸۳، ۵۸۵، ۷۵۰، ۹۱۶، ۹۵۸، جزو مصنوعات طلا است.

نحوه تشخیص طلا از روی رنگ آن

یکی از تفاوت های بارز طلا با بدلیجات این است که رنگ طلا تغییر نمی کند و در صورتی که رنگ آن سیاه شود بدلیجات است و البته ممکن است از روکش طلا هم استفاده شده باشد.

نحوه تشخیص طلا با صدای آن

اگر با ضربه زدن یک فلز دیگر به طلا صدایی زنگ مانند از آن خارج شد که دو ثانیه طول کشید قطعا طلا ی شما اصل است و جای نگرانی نیست.

نحوه تشخیص طلا با آهنربا

طلا فلزی است که به آهنربا نمی چسبد و روشی مناسب برای تشخیص طلا و بدلیجات است البته برخی از فلزات هم همین قابلیت دارند پس نمی توان گفت روش قطعی محسوب می شود.

نحوه تشخیص طلا با انداختن داخل آب

یک ظرف پر از آب را بیاورید و طلا را داخل آن بیندازید، در صورت اصل بودن طلا حتما به ته آب می رود در غیر اینصورت جزو بدلیجات است.

نحوه تشخیص طلا با حرارت دادن به آن

طلا رسانش گرمایی بالایی نسبت به دیگر فلزات دارد پس اگر آنرا روی قطعه ای یخ بگذارید زودتر از حالت معمولی دمای اتاق آب میشود که میتواند حاکی از اصل بودن طلا باشد.

تشخیص طلا با وایتکس خطرناک است

وایتکس هم می تواند روش خوبی باشد که با ریختن یک قطره روی طلا اگر رنگ آن به سمت قرمز، قهوه ای یا سبز برود حتما طلای اصل است و در غیر این صورت بدل است.البته وایتکس باعث خوردگی طلا خواهد شد پس توصیه نمی شود ازاین روش استفاده کنید.

از سرکه برای تشخیص طلا استفاده کنید

سرکه اگر به بدلیجات بخورد سریعا واکنش نشان میدهد و می تواند باعث تیره شدن رنگ آنها شود در صورتی که با گذاشتن طلا در ظرف سرکه اگر پس از 5 دقیقه رنگ آن تغییر نکرد طلای ناب است.

برای اصل بودن طلا می توانید از سکه مسی استفاده کنید

اگر سکه مسی را روی طلا بکشید و روی طلا خش ایجاد نکرد شک نکنید بدل است البته در صورت اصل بودن طلا هم که خش روی آن می افتد.

گاز گرفتن طلا قدیمی ترین روش است

تا حالا فیلم دیده اید که برای تشخیص سکه طلا آنرا گاز می گیرند، البته بیشتر ورزشکاران که طلای جهانی یا المپیک می گیرند با این ژست خوشحالی می کنند. گاز گرفتن طلا قدیمی ترین روش برای تشخیص اصل یا بدل بودن آن است. با توجه به بافت نرم طلا اگر با دندان آنرا گاز بزنید جای دندان شما روی طلا باقی می ماند.

نحوه تشخیص طلا با آهنربا

تشخیص طلا با وزن کردن آن

یک ترازوی دقیق بیاورید و طلا را روی آن بگذارید و وزن کنید سپس عدد بدست آمده یک جا یادداشت کنید. حال ظرف آب را بیاورید و طلا داخل آن بگذارید و وزن کنید اگر عدد بدست آمده را یکجا یادداشت کنید. عدد اول را تقسیم بر عدد دوم کنید اگر طلای اصل باشید باید 19.32 و برای نقره هم 10.49 است هرچقدر حاصل تقسیم از این دو عدد کمتر باشد درصد خالصی طلا و نقره پایین تری دارد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است