نحوه تعویض و نصب لوستر سقفی

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

تعداد نمایش

268

تعداد نظر

0

کد خبر

2

مقالات |
نحوه تعویض و نصب لوستر سقفی

انواع لوستر سقفی برای محیط آشپزخانه، اتاق خواب و پذیرایی وجود دارد اما به طور کلی نحوه تعویض و نصب لوستر برای همه مدل های آنها تقریبا مشابه هم است و تنها کافیست که آموزش یکی از آنها را یاد بگیرید.

روشن شدن تمام فضای خانه و محیط کار توسط لامپ انجام می‌شود، البته امروزه برای روشنایی محیط کار و خانه از انواع لامپ های کم مصرف و همچنین هالوژن استفاده می‌شود اما در کنار آن انواع لوستر سقفی و دیواری باعث زیبا شدن فضای خانه شده است. با اینکه برخی از لوستر های سقفی آنچنان روشنایی زیادی ندارند اما وجود کریستال های زیاد و همچنین قابلیت خاموش و روشن کردن لوستر با ریموت باعث افزایش قیمت لوستر و همچنین تقاضای خرید شده است. انواع لوستر سقفی برای محیط آشپزخانه، اتاق خواب و پذیرایی وجود دارد اما به طور کلی نحوه تعویض و نصب لوستر برای همه مدل های آنها تقریبا مشابه هم است و تنها کافیست که آموزش یکی از آنها را یاد بگیرید.

لوستر چیست؟

وسیله زیبا و تزیینی که یک یا چند لامپ را به صورت ثابت نگه می‌دارد را لوستر می‌نامند که انواع مدل های آن شامل لوستر آشپزخانه، لوستر مدرن، کلاسیک، لوستر سقفی و لوستر های بزرگ وجود دارد که عموما به آنها چهل چراغ گفته می‌شود و بیشتر برای امکان زیارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوستر سقفی

خرید لوستر جزو موارد مهم دکوراسیون خانه است

بر خلاف گذشته که تنها به دنبال نصب دور لامپی های گچی بودند امروزه بیشتر سقف ها از کناف تشکیل شده است و برای روشن کردن محیط خانه، دفتر کار اقدام به نصب هالوژن و لوستر می‌کنند. اگر نگاهی به سایت های خرید لوستر بیندازید متوجه خواهید شد که به دلیل تقاضای بالای خرید لوستر عملا تعداد زیادی از آنها با شکل شمایل متفاوت وجود دارد، از لوستر های کریستال، ریموت دار تا لوستر های چوبی که جلوه ای ویژه به فضای خانه و دفترکارخواهد داد.

قیمت لوستر هم به اندازه و نوع آن و همچنین تعداد کریستال های بکار برده شده  در آن بستگی دارد، لوستر بزرگی که برای امکان زیارتی و همچنین خانه های لوکس به کار می رود قطعا گران تر از لوستر سقفی کوچک یک خانه پنجاه متری است.

تفاوت بین لوستر سقفی و دیواری

نوع پخش نور از لوستر دیواری به صورت نقطه ای است در صورتی که پخش نور از لوستر سقفی به صورت عمودی انجام می شود و درصد پخش نور آن بیشتر از نوع دیواری است.

مراحل نصب و سیمکشی لوستر سقفی

قبل از اینکه آموزش نصب لوستر سقفی را شرح دهیم توجه کنید که در صورتی که سر رشته ای از شغل برقکاری و همچنین سیمکشی برق ندارید بهتر است اینکار را به یک برقکار حرفه ای بسپارید چون برای افراد مبتدی نصب لوستر می‌تواند کمی سخت و پیچیده باشد.

فیوز برق را قطع کنید

اگر خرید آنلاین لوستر را انجام داده اید حتما نسبت به مونتاژ آن اقدام کنید و سپس برای نصب لوستر به سراغ جعبه فیوز ساختمان بروید و فیوز را بزنید تا برق قطع شود تا هنگام نصب دچار برق گرفتگی نشوید. در صورتی که خانه شما تک فیوز است برای قطع کردن برق ساختمان فیوز را پایین بزنید.

اندازه گرفتن زنجیر لوستر

برای اینکه لوستر سقفی ثابت نگه داشته شود باید حتما زنجیر لوستر را به قلاب سقف آویزان کنید در غیر اینصورت فشار و سنگینی لوستر روی برق می‌آید و ممکن است باعث افتادن لوستر شود. البته بیشتر تولید کنندگان لوستر زنجیر آنرا بلند می گیرند چرا که ممکن است برای یک سقف بلند مورد استفاده قرار گیرد. اندازه زنجیر لوستر را بگیرید و درصورتی که بلند است نسبت به کوتاه کردن آن با انبردست اقدام به کوتاه کردن زنجیر کنید البته مواظب باشید که سیم برق لوستر را پاره نکنید.

آویزان کردن لوستر از قلاب سقف

اگر قبلا قلاب نصب نشده است کافیست با دریل یک قلاب را به سقف رول پلاک کنید.

نحوه سیمکشی لوستر سقفی

سیمکشی لوستر به دو صورت تک پل  و دو پل انجام می شود که کمی با هم دیگر تفاوت دارند و در روش تک پل باید از یک ترمینال دو تایی استفاده شود در صورتی که به روش دو پل نیاز به ترمینال سه تایی است و برای لوستر های سه شاخه ای و شاخه های بیشتر استفاده می شود که با دو کلید لامپ های لوستر روشن شود.

روش نصب لوستر تک پل

لوستر های کوچک و کم لامپ معمولا برای روشن شدن از یک کلید تک پل استفاده می کنند از این رو تنها یک ترمینال دوتایی دارند و روی سقف تنها دو سیم وجود دارد که یکی سیم فاز و دیگر سیم نول است که کافیه سیم نول لوستر به سیم نول و همچنین سیم فاز لوستر به سیم فاز وصل کنید.

نحوه نصب لوستر دو پل

لوستر های بزرگ و چند شاخه برای اینکه تمامی لامپ ها در یک بار زدن دکمه روشن نشود دو کلید برای آن در نظر می گیرند که با زدن کلید اول نصف لامپ های لوستر روشن می شود و با زدن کلید دوم کل لامپ های لوستر روشن می شود. در این نوع لوستر ها یک ترمینال سه تایی وجود دارد و سه سیم برق روی سقف قرار دارد که یکی سیم نول و دو تای دیگر سیم فاز هستند و دو سیم فاز لوستر به دو سیم فاز برق و سیم نول لوستر به سیم نول برق سقف وصل می شود.

سیم های اضافی را بپوشانید

یک قسمت زنبق شکل برای هر لوستر قرار دارد برای اینکه سیم های اضافی به شکل بدی نمایان نشود همگی جمع می شود و داخل زنبق قرار می گیرد، این قطعه از لوستر برای زیبا سازی لوستر مورد استفاده قرار می گیرد.

نوبت نصب حباب، شید و لامپ هاست

پس از اینکه سیمکشی لوستر را انجام دادید و زنجیر آنرا به قلاب وصل کنید حال نوبت وصل کردن حباب ها، شید و لامپ هاست.

وصل فیوز برق و تست روشنایی لوستر

فیوز برق ساختمان را بزنید حالا با زدن کلید برق لوستر امتحان کنید که آیا مراحل سیمکشی لوستر را به درستی انجام داده اید و لوستر به خوبی روشن می شود. در صورت روشن نشدن لوستر های شاخه ای مطمئن شوید که لامپهایی که وصل کرده اید سوخته نباشند.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است