روش های مختلف برای تشخیص طلا از برنج

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

تعداد نمایش

133

تعداد نظر

0

کد خبر

6

مقالات |مقالات جدید |بدلیجات |
روش های مختلف برای تشخیص طلا از برنج

یک راه تشخیص طلا از برنج، توجه به رنگ آنها است. همانگونه که در قسمت قبل هم عنوان شد طلا و برنج فلزاتی هستند که بسیار شبیه به هم بوده و تشخیص آنها به راحتی امکان پذیر نیست؛ اما می توانید به رنگ آنها توجه کنید و بررسی کنید که آیا رنگ آنها با هم فرق دارد یا خیر. طلا دارای رنگ زرد بسیار براقی است. درخشندگی و براق بودن طلا باعث می شود تا این فلز با برنج از نظر ظاهری فرق داشته باشد. زیرا برنج به رنگ زرد مات است. البته توجه داشته باشید که این روش زمانی قابل اجرا است که طلا دارای درجه خلوص بالایی باشد. چنانچه عیار طلا پایین باشد نمی توان با اطمینان کامل، این روش را اجرا کرد. به همین سبب هم توصیه می شود در این موارد برای تشخیص طلا از فلز برنج، از روش های مطمئن دیگری استفاده شود.

یکی از آلیاژهایی که شباهت زیادی به طلا دارد، آلیاژ برنج است. از این رو امکان این که بتوان تشخیص داد که فلز مورد نظر، برنج است یا طلا، کمی سخت است. مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که آشنایی کمی با فلزات و ویژگی های آنها دارند؛ اما خوشبختانه راه هایی وجود دارد که می توان برای تشخیص طلا از برنج استفاده کرد. برخی از این روش ها بر اساس تفاوت های ظاهری این دو فلز، انجام می شوند و برخی دیگر به ویژگی های شیمیایی آنها ربط دارد؛ بنابراین می توان این روش ها را به دو دسته، بررسی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی تقسیم بندی کرد. در این مقاله به بررسی نحوه ی تشخیص طلا از برنج و ذکر روش های مختلف آن پرداخته ایم.

روش های فیزیکی تشخیص طلا از برنج

این روش ها، یک راه عالی برای تشخیص طلا از برنج در خانه است که به کمک آن به خصوصیات ظاهری این دو فلز توجه شده و بر اساس آنها می توان تشخیص داد که فلزی که در دست دارید طلا است یا برنج. در ادامه به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

توجه به رنگ طلا و برنج

یک راه تشخیص طلا از برنج، توجه به رنگ آنها است. همانگونه که در قسمت قبل هم عنوان شد طلا و برنج فلزاتی هستند که بسیار شبیه به هم بوده و تشخیص آنها به راحتی امکان پذیر نیست؛ اما می توانید به رنگ آنها توجه کنید و بررسی کنید که آیا رنگ آنها با هم فرق دارد یا خیر. طلا دارای رنگ زرد بسیار براقی است. درخشندگی و براق بودن طلا باعث می شود تا این فلز با برنج از نظر ظاهری فرق داشته باشد. زیرا برنج به رنگ زرد مات است. البته توجه داشته باشید که این روش زمانی قابل اجرا است که طلا دارای درجه خلوص بالایی باشد. چنانچه عیار طلا پایین باشد نمی توان با اطمینان کامل، این روش را اجرا کرد. به همین سبب هم توصیه می شود در این موارد برای تشخیص طلا از فلز برنج، از روش های مطمئن دیگری استفاده شود.

توجه به رنگ طلا و برنج برای شناسایی آن ها از  یکدیگر

توجه به نوشته های حک شده روی فلزات

حتماً متوجه شده اید که بر روی جواهرات ساخته شده از طلا، نوشته هایی به صورت کد، حک شده است. این در حالی است که در فلز برنج، خبری از این اعداد نیست و اسم خود برنج به صورت BRASS حک شده است. بررسی این نوشته ها، راه دیگری برای تشخیص طلا با برنج به شمار می رود. وقتی این فلزات را در دست دارید می توانید بدنه آنها را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که کدی نظیر K18 یا K22 بر روی آن ثبت شده، اطمینان حاصل کنید که فلز مورد نظر، طلا است؛ اما اگر مشاهده کردید که کلمه برنج بر روی آن نوشته شده، می توانید مطکئن باشید که آن چه در دست دارید از برنج ساخته شده است.

استفاده از سطوح سرامیکی

اگر جواهری دارید که نمی دانید از طلا ساخته شده است یا برنج، حتماً درصدد این هستید که بدانید چگونه طلا را از برنج تشخیص دهیم. برای این کار توصیه می شود از روش هایی که هزینه ای ندارند استفاده نمایید. تست کردن فلزات با سرامیک، یکی از این روش ها می باشد. در این کار، می توانید قطعه فلزی که در طلا بودن یا نبودن آن شک دارید نظیر انگشتر طلا را بر روی سطح سرامیکی بکشید. این قطعه را به صورتی بر روی سطح بکشید که ردی از خود به جای بگذارد. حال رد باقی مانده را بررسی کنید.

اگر ردی که بر روی سرامیک باقی مانده است به رنگ طلایی باشد به این معنا است که انگشتر طلای شما واقعاً از طلا ساخته شده است. از آن جایی که طلا، فلزی نرم است ردی طلایی از خود به جای خواهد گذاشت؛ اما اگر چنین نبود، جواهر مورد نظر باید ردی به رنگ سیاه از خود بر جای گذاشته باشد؛ زیرا برنج دارای ساختار بسیار سخت و محکمی است که رد آن به رنگ سیاه خواهد بود. استفاده از سرامیک، روشی است که برای تشخیص طلا از بدل هم مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه این تست، قابل اطمینان است.

بررسی عیار طلا و برنج

جواهرات ساخته شده از طلا دارای عیار هستند. عیار طلا نشان دهنده این است که درجه خلوص آن چقدر است. این در حالی است که فلز برنج فاقد عیار می باشد. به این معنا که درصد خلوص آن، یکی است و تفاوتی ندارد؛ بنابراین از این روش هم می توان استفاده کرده و به عنوان یک روش تشخیص طلا از برنج، مورد استفاده قرار داد. در این بررسی باید سطح جواهر مورد نظر را بررسی کنید که آیا کدی به عنوان عیار بر روی آن حک شده است یا خیر.

بررسی عیار طلا و برنج به منظور تشخیص صحیح آن ها از هم

اگر متوجه شدید که این کد بر روی فلز مورد نظر وجود دارد می توان مطمئن بود که این فلز، طلا است؛ اما اگر هیچ چیزی بر روی فلز، حک نشده بود مطمئن باشید که این جواهر از برنج ساخته شده است. در ضمن می توانید برای تشخیص سکه طلا از برنج و کسب اطمینان بیشتر، از دستگاه های تعیین عیار نیز استفاده نمایید یا از افرادی که در این زمینه دارای تبحر و تخصص هستند کمک بگیرید.

بررسی چگالی طلا و برنج

بررسی وزن یا چگالی این فلزات نیز می تواند یک روش بسیار کارآمد باشد. در آموزش طریقه تشخیص طلا از برنج به این موضوع تأکید بیشتری می شود. زیرا چگالی این دو فلز نسبت به هم، خیلی تفاوت دارد. به این صورت که طلا دارای چگالی بیشتری نسبت به فلز برنج است. به همین دلیل نیز وزن آن سنگین تر می باشد. تفاوت چگالی این فلزات با هم باعث شده تا روشی کم هزینه و آسان پیش رو داشته باشید. این روش مخصوصاً برای تشخیص طلای قدیمی از برنج می تواند روشی مناسب باشد. زیرا در گذشته به دلیل ارزان بودن هر گرم طلا نسبت به امروز، جواهرات طلا دارای وزن بیشتری بودند.

برای انجام این روش، باید فلز مورد نظر را با استفاده از ترازوهای مخصوصی که در طلافروشی ها وجود دارد وزن کنید. اگر جواهری مورد نظر دارای وزن معقولی باشد، مطمئن باشید که از طلا ساخته شده است؛ اما اگر اینطور نباشد و وزن آن سبت به ظاهری که دارد پایین تر باشد، باید در طلا بودن آن شک کنید.

توجه به قیمت طلا و برنج

در آموزش طرز تشخیص طلا از برنج به قیمت این محصولات نیز توجه ویژه ای شده است. فلز طلا جزو گران قیمت ترین فلزات موجود است. به همین دلیل نیز زمانی که اقدام به خرید طلا می کنید می دانید که باید قیمت بالایی بابت آن پرداخت کنید. این در حالی است که فلز برنج در مقایسه با این فلزات گران بها، دارای قیمت بسیار کمتری است. این موضوع باعث شده تا افرادی که درصدد تشخیص فلز طلا از برنج هستند بتوانند با مقایسه قیمت جواهرات، تشخیص دهند که این جواهرات از طلا ساخته شده اند یا از برنج. زمانی که اقدام به خرید سرویس طلا می کنید می دانید که قیمت این محصولات متناسب با وزن آنها، بالا خواهد بود؛ اما اگر متوجه شدید که بر خلاف تصور شما، قیمت این سرویس چندان هم زیاد نشد باید در مورد طلا بودن جواهر مورد نظرتان تردید پیدا کنید.

روش های شیمیایی تشخیص طلا از برنج

یکی دیگر از مواردی که می تواند در نحوه تشخیص طلا از برنج به شما کمک کند، بررسی ویژگی های شیمایی این فلزات است. در ادامه با روش هایی که در آن می توان با بررسی ویژگی های شیمیایی این فلزات، هویت آنها را تشخیص داد اشاره خواهیم کرد.

روش های شیمیایی به منظور شناسایی کردن طلا و برنج

توجه به لک های روی جواهرات

یکی از راه های تشخیص طلا از برنج، بررسی لک هایی است که بر روی آنها وجود دارد. طلا به دلیل خواصی که دارد در برابر مواد مختلف، دچار اکسید شدن نمی شود؛ اما فلز برنج این گونه نیست و به سرعت وارد واکنش شده و اکسید می شود. شما می توانید سطح فلز مورد نظر را بررسی کنید تا ببینید لک تیره ای بر روی آن وجود دارد یا خیر. این کار در شناسایی طلا از برنج به شما کمک می کند.

استفاده از اسید نیتریک

استفاده از مواد اسیدی نیز روش دیگری است که می توان از آن برای تشخیص طلا و برنج، استفاده کرد. طلا در برابر مواد اسیدی، هیچ واکنشی نشان نمی دهد. به همین دلیل نیز در آموزش نحوه براق کردن طلا توصیه می شود از آبلیمو که ماده ای اسیدی است استفاده گردد. در تشخیص برنجی بودن یا طلایی بودن فلز مورد نظر نیز از این خاصیت استفاده می شود. برای این کار باید یک قطره از اسید نیتریک را بر روی جواهر مد نظر بریزید. اگر فلز با اسید وارد واکنش شد مطمئن باشید که جنس جواهر از برنج است. در غیر این صورت مطمئن باشید که جواهر شما طلا می باشد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است